FAQ CO MUSISZ WIEDZIEĆ, ZANIM UMÓWISZ SIĘ NA TATUAŻ?
Czy muszę być pełnoletni/a, aby zrobić tatuaż?
Choć w świetle prawa nie jest to konieczne, jednak my, bazując na wieloletnim doświadczeniu, wykonujemy tatuaże tylko osobom po 18 roku życia, co istotne - przyjście z rodzicem nie zmieni naszej decyzji. Tatuażowe trendy przyciągają do salonu coraz więcej coraz młodszych osób. Pod wpływem chwili, instagramowego zdjęcia czy teledysku swojego idola pragną trwale ozdobić swoje ciało. Niestety wielokrotnie okazuje się, że ta spontaniczna decyzja nie była przemyślana, a fakt, iż tatuaż zostaje z nami do końca życia bywa powodem późniejszych “tragedii”. I mówimy to z autopsji, sami nosimy na sobie “błędy młodości”, stąd nasz decyzja o wymaganej pełnoletności naszych klientów i ostrzeżenie: poczekajcie ze swoim pomysłem rok, dwa, jeśli nie stracicie chęci na tatuaż i nie zmieni się jego koncepcja, a Wy będziecie gotowi na zmianę, która zostanie z wami do końca życia - zapraszamy do nas!
Czy tatuowanie boli, czy ból zależy od miejsca na ciele?
Nie ma co ukrywać - tatuowanie boli :) To sprawka naszego układu nerwowego i psychiki, do tego dochodzą indywidualne predyspozycje i tzw. próg bólu. Nie bez znaczenia jest również umiejscowienie tatuażu, jego wielkość i oczywiście czas, jaki potrzebny jest na jego wykonanie. Jak widzicie, kwestia natężenia i dotkliwości bólu podczas tatuowania zależy od wielu czynników, dlatego też odradzamy sugerowanie się opiniami znajomych, którzy mają za sobą wizytę w studio tatuażu.
Jak przebiega proces gojenia tatuażu?
Nie ma jednej uniwersalnej metody na gojenie tatuażu. Najistotniejszą, wspólną cechą każdego procesu gojenia się jest zachowanie higieny podczas obchodzenia się ze świeżym tatuażem. Dlaczego? Ponieważ TATUAŻ JEST RANĄ.
Dokładny opis pielęgnacji tatuażu otrzymasz od naszego tatuażysty oraz znajdziesz w zakładce
Jak pielęgnować tatuaż:
• Pamiętaj o zachowaniu higieny podczas obchodzenia się z raną, jakim jest każdy świeży tatuaż
• Opatrunek z folii zdejmujemy po 3-4 h od zrobienia tatuażu
• Czystymi dłońmi, pod bieżącą letnią wodą myjemy dokładnie tatuowaną powierzchnię skóry. Jest to istotne, by pozbyć się pozostałości procesu tatuowania, jakie zebrały się pod folią (jest to mieszanina wazeliny, krwi, osocza, resztek barwnika). Dlatego, mimo bólu myjemy skórę, początkowo samą wodą, a następnie mydłem antybakteryjnym lub szarym. Unikamy mydeł perfumowanych, żeli pod prysznic, etc.
• Skórę myjemy tak długo, aż usuniemy z niej tłusty osad, a skóra pozostanie jednolicie matowa w dotyku
• Umytą skórę osuszamy, przykładając i dociskając do niej ręcznik papierowy (unikamy tarcia)
• Pozostawiamy skórę na 15-30 minut, aby “odetchnęła”
• Po tym czasie ….
Tu nie rozumiem, co robimy, brak logiki: -po tym czasie jesli idizemy spac albo zakladamy???? ubranie nakladamy na tatuaz swieza folie spozywcza
• Po pierwszej nocy z opatrunkiem zdejmujemy folię i powtarzamy proces mycia i osuszania, jak wyżej
Dalsze postępowanie należy dostosować do indywidualnego przebiegu procesu gojenia się rany:
• Jeżeli po porannej toalecie skóra z tatuażem jest sucha, nie ściąga się, mamy wrażenie “jej braku”, można zacząć smarować ją maścią Bepathen. Nakładamy jej cienką warstwę, dla uzyskania lekko połyskującej powierzchni. Nie ma potrzeby przykrywania posmarowanego tatuażu folią
• Jeżeli po porannej toalecie na powierzchni tatuowanej skóry nadal zbiera się osocze, po umyciu i osuszeniu papierowym ręcznikiem skórę ponownie przykryć folią, którą należy zmieniać co 3-4 h w ciągu dnia, za każdym razem powtarzając proces mycia i osuszania rany. W miarę możliwości pozostawmy oczyszczoną i osuszoną skórę na chwilę bez folii, aby miała kontakt z powietrzem, co przyspieszy gojenie. Z folii rezygnujemy w chwili, gdy po osuszeniu na powierzchni tatuażu przestanie zbierać się osocze. Wówczas włączamy do pielęgnacji maść Bepanthen.
Jak długo goi się tatuaż i czego NIE wolno mi robić po jego wykonaniu?
W zależności od cech indywidualnych tatuaż goi się do miesiąca lub nieco dłużej.
W przypadku świeżego tatuażu przez miesiąc nie korzystamy z sauny, solarium, kąpieli w basenie i innych akwenach wodnych.
W pierwszych dniach po wykonaniu tatuażu należy zrezygnować z siłowni. Do treningów, w zależności od intensywności ćwiczeń, można wrócić już po tygodniu, zachowując przy tym zdrowy rozsądek.
W związku z tym, że alkohol metabolizuje się również przez skórę, zaleca się rezygnację z dużych ilości napojów wysokoprocentowych w okresie gojenia się tatuowanej skóry
Czy istnieją przeciwwskazania do tatuowan?
Nie tatuujemy osób z AZS i łuszczycą oraz zakażonych wirusami HIV, HBV i HCV
W przypadku choroby, infekcji, przyjmowania antybiotyków - zalecamy przełożenie sesji tatuażu i powrót do nas w pełni zdrowia :)
Absolutnie nie tatuujemy znamion, bez względu na to czy są wrodzone, nabyte, płaskie czy wypukłe. Nie opiniujemy również znamion: o tym czy znamię jest groźne może zdecydować lekarz specjalista po badaniu dermatoskopem lub po wykonaniu biopsji. Każde znamię pod wpływem drażnienia czy uszkodzenia mechanicznego może się zezłośliwić, dlatego pieprzyki omijamy
Ciąża i karmienie piersią - są poważnymi przeciwwskazaniami do tatuowania
Alkohol i używki - nie tatuujemy osób “pod wpływem”
Poważną przeszkodą w tatuowaniu jest skóra mocno opalona lub po poparzeniu słonecznym
Przyjmowanie na stale leków rozrzedzających krew, wpływających na ciśnienie tętnicze krwi, pracę serca lub leków immunopresyjnych, czyli obciążających odporność organizmu - wykluczają możliwość wykonania tatuażu.
Bądź szczery - zawsze poinformuj tatuatora o wszelkich chorobach, niczego nie ukrywaj. Jeśli chorujesz przewlekle, przyjmujesz leki - zasięgnij opinii swojego lekarza przed decyzją o tatuażu.
Wiedza tatuatora nie obejmuje całej medycyny. W przypadku chorób skóry, jak azs, łuszczyca - polecamy skonsultować się z lekarzem dermatologiem. Przerwanie ciągłości tkanki, jakim jest tatuowanie, w niektórych przypadkach może zaostrzyć stan waszej skóry, znacząco wpłynąć na proces i powodzenie gojenia się skóry.
Jak przygotować się do sesji?
Na spotkanie z nami zalecamy przyjść po prysznicu, wypoczętym, najedzonym i w dobrym humorze. Absolutnie wymagana jest trzeźwość. Przed tatuowaniem niezalecane jest wcześniejsze przyjmowanie leków rozrzedzających krew, np. Aspiryny. Pomyślcie o swoim komforcie podczas nawet kilkugodzinnej sesji, której przebieg zależy również od miejsca, które będzie tatuowane. Warto ubrać coś wygodnego, lecz o niewielkiej wartości, również emocjonalnej, ponieważ podczas sesji tatuator może was nieco ubrudzić. Weźcie coś na zmianę. Jeżeli dopiero wróciliście z wakacji i prócz pięknych wspomnień przywieźliście wydatną opaleniznę i przesuszoną kąpielami słonecznymi skórę, może okazać się, że sesję trzeba będzie przełożyć, gdyż nie jesteście gotowi na taką ingerencję, jak tatuaż. Zadbajcie o wcześniejszą pielęgnację: eksfoliację i nawilżenie, natłuszczenie.
Jak długo trwa robienie tatuażu?
Wszystko zależy od powierzchni tatuażu, miejsca na ciele i skomplikowania wzoru. Czasem mały wzorek, ale z wieloma detalami może zająć tyle czasu, co zrobienie większego tatuażu w kolorze, bazującego na plamach. Istotna jest też współpraca klienta z tatuatorem - jeśli klient wierci się, rusza, prosi o częste przerwy, utrudnia pracę tatuatorowi, sesja wydłuża się w czasie. Co do zasady: jednorazowo nie powinniśmy tatuować jednego miejsca dłużej niż 6 godzin.
Jak długie powinny być odstępy między sesjami (przy dużych projektach)?
Wiele zależy od tego, jak długo utrzymuje się opuchlizna po pierwszym podejściu (co jest indywidualną kwestią). Jeżeli druga sesja ma dotyczyć dokładnie tego samego miejsca (np. położenie koloru na wcześniej przygotowaną bazę w szarościach) należy odczekać miesiąc albo do całkowitego zmatowienia naskórka. Jeżeli tatuujemy w innym miejscu, oddalonym od poprzedniej, najistotniejsze jest zniknięcie opuchlizny, co w praktyce oznacza, iż mniej więcej
po tygodniu można działać dalej. Dla śmiałków w grę wchodzą sesje dzień po dniu, ale jest
to maksimum, na jakie możemy sobie pozwolić.
Jak duży tatuaż mogę zrobić na jednej sesji?
To jak duży wzór uda się wykonać podczas jednego podejścia, zależy od skomplikowania wzoru. Dlatego każdy projekt oceniany jest indywidualnie, zarówno pod względem ceny, jak i czasu. Jak wspominaliśmy, nie powinno się tatuować dluzej niz 5-6 godzin jednorazowo.
Jak wybrać odpowiedniego tatuatora?
Decyzję o wyborze tatuatora podejmujecie na podstawie zapoznania się z pracami w jego portfolio. Jeżeli prace danego artysty przypadają wam do gustu i na dziesięć, dziewięć jest super to prawdopodobnie znaleźliście swojego artystę! Pamiętajcie, że każdy z nas specjalizuje się i czuje lepiej w konkretnych, często bardzo różnych stylistykach. Dlatego jeśli w galerii prac tatuatora widzicie same kolorowe prace, to taka osoba raczej nie wykona dla was wzoru geometrycznego i na odwrót.
{sldier Dlaczego warto zaufać tatuatorowi, jego doświadczeniu?}
Pamiętaj, że nam również zależy, aby wykonać dobry tatuaż, z którego będziecie zadowoleni. Jesteście naszą żywą reklamą i chodzącą wizytówką, a po naszym spotkaniu pozostaje nam tylko fotografia waszego tatuażu, którą dodajemy do swojego portfolio. Mamy doświadczenie w tym co robimy, mamy wiedzę na temat kompozycji, dobierania koloru pod odcień i typ skóry, wieloletnie doświadczenie. Nasze uwagi i sugestie są tylko (i aż) po to, aby wasz pomysł “miał ręce i nogi”. Pamiętajcie, nie zawsze wszystko można zaprojektować na kartce bądź tablecie “od a do z” i często trzeba chwycić do ręki marker i dokończyć projektowanie bezpośrednio na skórze, z uwzględnieniem anatomii.
Dlaczego wzór widzimy dopiero w dniu tatuowania?
Pytanie o to “kiedy zobaczę projekt” i “czy wyślesz mi go wcześniej” jest najczęściej zadawanym. Jeśli dobrze wybierzecie artystę, nie musicie się niczego obawiać :)
Nie mamy w zwyczaju wysyłać projektów drogą internetową, nigdy. Dużo łatwiej jest konsultować wzór na miejscu, twarzą w twarz, wtedy dogadanie szczegółów idzie dużo sprawniej. Na bieżąco można omówić poszczególne kwestie, wprowadzić uwagi czy zasugerować chęci zmiany w projekcie, a my od razu odpowiemy, czy proponowane modyfikacje są możliwe, czy nie i dlaczego.
Konsultowanie wzorów przez internet często rodzi wiele nieporozumień, zajmuje dużo czasu i
niepotrzebnie rozwleka to, co może pójść dużo sprawniej i klarownej, jak wówczas, kiedy widzimy się na żywo ;)
Dla tych bardziej wymagających, czy przejętych sesja klientów przewidujemy dni na darmowe
konsultacje, po to, aby poznać się, wasze oczekiwania i przygotować się do sesji jak należy.
Rozumiemy wasz stres przed pierwszym czy każdym kolejnym tatuażem, ale uwierzcie, że jeżeli dobrze wybierzecie tatuatora przegladajac uprzednio galerie jego prac, nie będzie mowy o stresie.
Grunt to mieć pewność, że jest się w dobrych rękach. Zaufanie to podstawa. Im więcej swobody
dostanie artysta, tym lepszy efekt jego pracy na skórze. Nie zawsze też wszystko można
zaprojektować na kartce i nie zawsze projekt pasuje 1:1. Często ciało samo podpowiada nam rozwiązania kompozycyjne. Stąd często po odbiciu kalki reszta wzoru jest dorysowana od ręki,i
bezpośrednio na skórze. Dzięki temu nie tylko całość wzoru udaje się ładnie wkomponować w plastykę ciała, a jeszcze wasz tatuaż staje absolutnie unikatowy, a chyba o to przecież głównie tutaj chodzi :)
Wyjątkiem są wzory autorskie przygotowane przez nas wcześniej, wystawione na ‘’sprzedaż’’ - aby promować swój styl.
Dlaczego należy wpłacić zadatek?
Zadatek jest dla nas zabezpieczeniem, zaświadczeniem, że klient stawi się na umówioną sesję. Zadatek nie podlega zwrotowi. Wyjątek stanowią sytuacje nagłe, które klient logicznie uargumentuje i poprosi o przełożenie sesji. Wówczas zadatek nie przepada, a przechodzi na drugi termin.
Jak zapisać się na tatuaż?
Najlepiej i najłatwiej drogą mailową lub via Facebook <link?>- to najwygodniejszy sposób, umożliwiający spisanie wszelkich niezbędnych na wstępie informacji.
Wiadomośc powinna zawierać - pomysł na tatuaż, mogą być inspiracje w postaci zdjęć
własnych lub znalezionych (pamiętajcie nigdy nie kopiujemy prac!) lub własny opis, miejsce na ciele, które ma zostać pokryte wzorem i orientacyjna wielkość tatuażu. Na podstawie tych paru informacji jestesmy w stanie wstępnie wycenić projekt, określić, ile może zająć czasu, aby na końcu ustalić termin spotkania. Nigdy nie zaczynamy od pytania “jakie są najbliższe terminy?”, ponieważ nie jesteśmy w stanie niczego sprecyzować, zanim nie zbierzemy podstawowych danych na temat danego zlecenia.
Ile kosztuje tatuaż?
To tak jakby zapytać, ile kosztuje samochód ;) Cena jest kwestia indywidualną, czasem za maly tatuaż, ale z wieloma detalami, wymagający nakładu czasu możemy zapłacić tyle samo co za większą, kolorową pracę, ale nie wymagającą aż tak dużego skupienia przy pracy nad detalem. Pewna jest cena startowa - 200 zł. Warto pamiętać, że na cenę składa się nie tylko wielkość projektu i czas pracy ale także doświadczenie tatuatora, nasza wiedza, jakość sprzętu, na którym pracujemy, a wszystko to w trosce o wasze bezpieczeństwo.
Dlaczego tatuażu nie oglądamy pod lupą?
Skóra ludzka to nie kartka papieru, która prócz tego, że z wiekiem żółknie lub blaknie nie zmienia się. Nasza skóra przechodzi nieustanne metamorfozy: nie tylko wraz z wiekiem, ale nawet w trakcie tatuowania czy gojenia tatuażu może wydarzyć się coś, co spowoduje, że kontur rysunku będzie lekko “szarpnięty”, że jedna kropeczka przyjmie się słabiej od reszty. Nie powinno się wyciągać poszczególnych składowych tatuażu na pierwszy plan i oceniać ich osobno. Na tatuaz patrzymy jak na całą kompozycję. Jeżeli widzimy, że całość wygląda dobrze, trzyma się kompozycji, oznacza to, że tatuował nas doświadczony profesjonalista. Nie zapominajmy jednak, że w dalszym ciągu człowiek, a nie drukarka. Jeśli jesteście zbyt dużymi perfekcjonistami i podchodzicie do tatuażu z linijką, to bardzo możliwe, że tatuowanie nie jest dla was. Małe mankamenty w tatuażach czynią je pięknymi, a ponieważ nasze ciało też nie jest idealne, należy przyjąć je jako unikatową całość.
Czym jest cover-up?
Cover-up, to z angielskiego , ‘przykrycie, zaslonięcie’, w tym przypadku, starego tatuażu nowym. W przypadku coveru niestety nie ma miejsca na “wymyślanie” ;), klient musi być świadomy tego, że cover to trudny temat, przy którym powinien zdać się w 100% na sugestie doświadczonego tatuatora.
Czy tatuator może odmówić wykonania tatuażu?
Tak oczywiście, tatuator nie rozpocznie pracy, jeżeli klient:
jest pod wpływem alkoholu, narkotyków i innych substancji ograniczających, zmieniających świadomość
jest bardzo opalony
jest chory, przyjmuje leki (przede wszystkim rozrzedzające krew, jak aspiryna)
“nie czuje tematu” czy stylu, w jakim klient chce zrobić sobie tatuaż
Jak odwołać wizytę w studiu tatuażu?
Nie bójcie się dzwonić czy pisać do nas w sprawie odwołania sesji. Lepiej jest odwołać wizytę, niż nie dać znać wcale i nie pojawić się w studio! Szanujmy swój czas ;)
Jak typ naszej skóry/karnacji, styl życia i w końcu wielkość samego tatuażu wpływa na jego wygląd na przestrzeni czasu?
Ktoś oferuje mi tani tatuaż wykonany w domu, czy warto? Czyli dlaczego tatuaże kosztują tyle, ile kosztują?
Tatuaż to nie usługa pierwszej potrzeby i tak, nie jest tania, i nie, z całą pewnością nie powinno się na niej oszczędzać. Bywa, oczywiście, że nie zawsze jednak za wysoką ceną idzie jakość (szukajmy sprawdzonych profesjonalistów!), jednak stanowczo przestrzegamy przed tanimi okazjami typu “tatuaż za flaszkę”. Tatuatorzy, często w ramach promocji własnego stylu, oferują klientom swoje autorskie projekty w lepszej cenie. Bądźmy czujni, zawsze najpierw warto sprawdzić portfolio takiego tatuatora. Pamiętajcie, że tatuaż zostanie z wami do końca życia, i nadal ciężko jest się go całkowicie pozbyć laserem. Nie zapominajcie również, że na cenę tatuażu wpływa doświadczenie tatuatorów, lata, które spędzili na nauce fachu, jakość sprzętu oraz czas, jaki poświęcają po godzinach na przemyślenie bądź narysowanie projektu.
Co jeśli po wytatuowaniu wzoru przestanie mi on odpowiadać/znudzi mi się?
Jeśli o to się martwisz, to tatuaż prawdopodobnie nie jest dla ciebie... Wyznajemy zasadę, że w takim przypadku należy zaprojektować kolejny i kolejny wzór, aż trafi się na
wówczas robi się kolejny i kolejny wzór, ale myślę też, że jeżeli decyzja o zrobieniu sobie
konkretnego wzoru będzie przemyślana a wzór będzie dla was coś oznaczał, coś symbolizował, to
nie ma mowy żeby się znudzil bo w końcu będzie opowiadał wasza historie, będzie częścią was
Czy mogę przyjść na tatuaż z osobą towarzyszącą?
Nie jesteśmy zwolennikami goszczenia podczas pracy osób towarzyszących klientowi. Nasze studio jest malutkie i mając na względzie komfort naszej pracy, dobre samopoczucie naszych klientów oraz uwagi SANEPIDu uprzejmie prosimy o pozostawienie partnerów, sióstr, konkubentów, dzieci, roślin i zwierząt w domach ;) Jeżeli jednak z jakiegoś istotnego powodu zaistnieje taka konieczność takiego towarzystwa, prosimy o zapytanie.